Położenie Gminy


Mszczonów leży pomiędzy dwoma największymi polskimi miastami Warszawą i Łodzią. Administracyjnie gmina Mszczonów należy do powiatu żyrardowskiego i województwa mazowieckiego. Cała gmina liczy ok. 11300 mieszkańców, z czego na miasto przypada blisko 6500 osób. Powierzchnia gminy to niemalże 152 km². Wskaźnik zaludnienia jest dość wysoki. Na kilometr kwadratowy przypadają 74 osoby.

Przyjmuje się, iż prawa miejskie Mszczonów otrzymał w dniu 22 marca 1377 roku. Nadał je książę mazowiecki Ziemowit III.

Współczesny Mszczonów jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Z miejscowości zdominowanej przez rzemiosło przeistacza się dziś w prężnie działający ośrodek logistyczno-przemysłowy. Temu procesowi sprzyja jego dogodne położenie. Mszczonów ma wspaniałą lokalizację. Leży w obrębie aglomeracji warszawsko-łódzkiej (45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi), przy trasie Warszawa-Katowice /nr-8/ i na szlaku TIR - owskim /trasa międzynarodowa nr 50/.

Tu też krzyżują się dwie trasy kolejowe: Centralna Magistrala Kolejowa i trasa kolei towarowej wschód-zachód /Słubice-Terespol/. W 30 minut można z Mszczonowa dojechać do portu lotniczego na Okęciu.

Usytuowanie na Wysoczyźnie Rawskiej, czyli najwyżej położonym płaskowyżu na Nizinie Mazowieckiej sprawia, że tereny wokół miasta idealnie nadają się pod budowę nowego Centralnego Portu Lotniczego, który w przyszłości mógłby zastąpić lotnisko warszawskie. Samo miasto jest aż o 100 metrów wyżej położone od stolicy.

 

Historia Gminy

 

Mszczonów w swej ponad 760-letniej historii przechodził różne koleje losu, które były odbiciem dziejów Mazowsza. Na karty historii wkroczył przypadkowo, już jako istniejąca osada, będąc miejscem wystawienia dokumentu, który nie dotyczył spraw bezpośrednio z nim związanych. Można postawić hipotezę, że Mszczonów był w tym czasie własnością książęcą i znajdował się w nim niewielki dwór, w którym książę zatrzymywał się nieraz na dłużej, gdy polował w okolicznych rozległych puszczach. Do czasu lokacji miasta znaczenie osady było niewielkie, jednak jej rolę powiększało dogodne położenie przy drodze z Rawy do Sochaczewa, ówczesnych najważniejszych ośrodków administracyjnych na zachodnim Mazowszu.

Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Mszczonowa datowana jest na rok

  • 1245 (dokument księcia Konrada I wystawiony w miejscowości „Mussonow”).

 

Jednak odkrycie w 1996 roku przy ulicy Cmentarnej mogiły z połowy XII wieku pozwala przypuszczać, że osadnictwo na tych terenach jest starsze o co najmniej wiek. Prawdopodobnie w tym czasie znajdował się w Mszczonowie dwór książęcy, z którego władca korzystał, gdy polował w okolicznych puszczach.

 

Informacja o miejscowym kościele w źródłach pisanych pojawia się w 1324 (czyli w tym czasie Mszczonów był znaczącą osadą Księstwa Mazowieckiego).

W 1377 roku o Mszczonowie napisano już jako o mieście. Przyjmuje się, że prawa miejskie nadał mu książę mazowiecki Ziemowit III.

 

Zabytki i Ciekawostki

 

Gmina Mszczonów obejmuje swym zasięgiem bardzo ciekawe tereny. Wystarczy tylko wspomnieć, iż znajduje się ona w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej.

 Specyficzne położenie, piękna przyroda i wcale nie mała ilość zabytkowych obiektów sprawia, iż mszczonowianie naprawdę mają się czym pochwalić. Gmina wprawdzie nie należy do krajowej czołówki pod względem walorów turystycznych, ale na pewno jest w tej mierze jedną z ciekawszych na Mazowszu.

  • Dwa XIX-wieczne kościoły w Mszczonowie i Osuchowie,
  • XVIII–wieczna świątynia w otoczonej lasami Lutkówce,
  • zabytkowy pałac rodu Platerów w Osuchowie
  •  dworek zwany Kaflarnią usytuowany przy wyjeździe z miasta w kierunku Żyrardowa.

 

To tylko niektóre z cennych zabytków Ziemi Mszczonowskiej. Poza tym wymienić też należy skarb przyrody w postaci rezerwatu Grądy Osuchowskie, w którym z racji specyficznego położenia w najwyższym punkcie Mazowsza panuje klimat zbliżony do sudeckiego. W rezerwacie można też znaleźć kilka gatunków roślin typowych dla Sudetów. Gmina Mszczonów nie jest obszarowo duża i w zasadzie wystarczy jeden dzień, aby rowerem przejechać ją całą wzdłuż i wszerz.

 Krajoznawczą wyprawę możemy więc połączyć z kolarskim treningiem, który poprawi kondycję i doda sił do wytężonej pracy zawodowej, czy też nauki.

„Termy Mszczonów” to nowoczesny kompleks zespołu obiektów z wykorzystaniem źródeł termalnych spełniający funkcje wypoczynkowe oraz rekreacyjne. Powstał przy skrzyżowaniu trasy Nr 8 Warszawa – Katowice, Wrocław oraz drogi krajowej Nr 50 Trasy TIR Wschód - Zachód. Położenie tego obiektu stanowi duży atut gdyż zapewnia dogodny i szybki dojazd dla klientów dużych aglomeracji miejskich. Na terenie Mazowsza jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt, który w centralnej Polsce będzie silną konkurencją dla ośrodków wykorzystujących wody termalne na południu kraju.

Teren Term dysponuje 2,1 ha powierzchni z budynkiem, w którym znajduje się  zaplecze :

 

-administracyjne,

-sanitarne,

- pomieszczenia techniczne

-dwa barki obsługujące  plaże i lodowisko.

 

Obiekt w pełni przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

 Dwie z nich, których łączna powierzchnia wynosi 190m2 wypełnione zostały wodą geotermalną o temperaturze 34°C, w tym jedna zlokalizowana wewnątrz budynku z możliwością wypłynięcia kanałem do niecki będącej na zewnątrz, wyposażonej w masaż karku oraz masaże ścienne. Baseny te są basenami całorocznymi.

 Trzecia niecka zewnętrznego basenu rekreacyjnego wypełniona wodą geotermalną uzdatnioną o temperaturze 32°C wyposażona w;

 sztuczną rzekę,

-leżanki wodne ,

-ławeczki napowietrzające,

-masaże ścienne,

 -masaż karku,

-gejzery powietrzne dostarczają przyjemnych chwil relaksu i odprężenia.

 Do basenu prowadzą dwie zjeżdżalnie

  • jedna o długości 60m z sygnalizacją sterującą częstotliwość zjazdów
  • druga prosta szeroka o długości 12m.


Obiekt ten czynny będzie w miesiącach od maja do września.

 

Przygotowaliśmy także atrakcje dla najmłodszych naszych gości w postaci brodzika dla dzieci z wodą o temperaturze 28°C oraz powierzchni 70m2, w którym umieszczona jest mini zjeżdżalnia oraz jeż wodny. Atrakcyjnym elementem jest fontanna chłodząca z 24 dyszami wodnymi wytryskującymi wodę z antypoślizgowej posadzki. Basen sportowy, brodzik dziecięcy i fontanna są dostępne w okresie letnim.

 „Termy Mszczonów” to nowoczesny kompleks zespołu obiektów z wykorzystaniem źródeł termalnych spełniający funkcje wypoczynkowe oraz rekreacyjne. Powstał na kilkuhektarowym terenie przy skrzyżowaniu.

 Zadaszone sztuczne lodowisko o wymiarach 20m x 30m z wypożyczalnią łyżew jest pozytywnym uzupełnieniem oferty Term Mszczonowskich, poza sezonem przystosowane do sportów letnich.

Dla Klientów przygotowaliśmy również plażę trawiastą o powierzchni 8900m2 wyposażoną w trzy boiska;

  • do plażowej piłki siatkowej,
  • plac zabaw dla dzieci
  • dwanaście kabin przebieralni.


Dysponujemy na terenie kompleksu parkingiem na 160 miejsc postojowych. 

„Termy Mszczonów” zostały pobudowane z myślą, aby mieszkańcom centralnej Polski udostępnić możliwość bieżącego korzystania ze zdrowotnych właściwości wód geotermalnych czerpanych z mszczonowskiego odwiertu, bez konieczności dalekich wyjazdów do Zakopanego lub na Słowację.

 

 Tym bardziej więc zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i poznania uroków Ziemi Mszczonowskiej.

 

 

Źródło: www.mszczonow.pl

Aktualności

29-06-2018

Startuje konkurs FIO - Mazowsze Lokalnie

Czytaj więcej ...
16-06-2017

Zostań zdobywcą funduszy

Czytaj więcej ...
14-04-2017

Życzenia Wielkanocne

Czytaj więcej ...
14-04-2017

Seniorzy nie będą siedzieć w domu

Czytaj więcej ...
07-03-2017

FIO-Mazowsze Lokalnie 2017 – można już składać wnioski!

Czytaj więcej ...


Człowiek - najlepsza inwestycja